Obecnie uważa się, że kobiety w ciąży mogą a nawet powinny korzystać z masażu. Celem masażu jest zmniejszenie obrzęków, napięć i dolegliwości bólowych w okolicach podlegających nadmiernemu obciążeniu: barki, kark i szyja, grzbiet - szczególnie z odcinkiem lędźwiowo - krzyżowym, kończyny dolne i stawy kończyn dolnych. W miarę jak dziecko rośnie, u kobiety zmienia się środek ciężkości ciała. Kręgosłup jest przeciążony. Na ogół lędźwiowy odcinek kręgosłupa nadmiernie wygina się do przodu. Przeciążenie mięśni i kręgosłupa wywołuje silny ból i zniechęca do poruszania się. Poza tym rosnący płód uciska naczynia krwionośne powodując zaburzenia krążenia, czego efektem jest zastój krwi w nogach. To główne powody, dla których masaż u kobiet w ciąży jest wskazany.
Jaki masaż?
Masaż odbywa się w pozycji siedzącej, półleżącej lub leżącej na boku. W trakcie zabiegu masujemy całe ciało. Również okolice lędźwiowo - krzyżowe. Systematyczny masaż zapewnia stymulację, wzmocnienie i odbudowę mięśni przykręgosłupowych. U wielu kobiet w okresie ciąży dają o sobie znać skutki wad postawy, wcześniej przez nie w ogóle nie odczuwane. Dlatego dobrze jest od 12 tygodnia ciąży rozpocząć stosowanie regularnych masaży, które pomogą przyszłym mamom podtrzymać dobrą formę.
Co daje masaż podczas ciąży?
Masaż przynosi dobre samopoczucie, usuwa napięcie oraz dodaje energii. Poprawia także krążenie, co daje efekt uspokajający i wzmacniający. Regularny masaż podczas ciąży pomaga się odprężyć, zmniejsza zmęczenie, a także łagodzi wszystkie bóle, zwłaszcza pleców.
Masaż 4-6 tygodni po urodzeniu dziecka.
Pomaga szybko dojść do dobrej formy po porodzie i w sposób naturalny modeluje ciało, zmniejsza rozstępy a także sprzyja szybszemu obkurczaniu się skóry na brzuchu i minimalizuje skutki cesarskiego cięcia. Wzmacnia mięśnie, odpręża i uspokaja. Daje uczucie akceptacji swojego ciała i wewnętrznej równowagi.