• Pon - Pt. 10:00 - 21:00
  • ul. Krzywińska 14/ u2, Warszawa

Blog

Jak sprawdzić rozstęp mięśnia prostego brzucha ?

Rozstęp (rozejście) mięśni prostych brzucha (RMPB – diastasis musculorum rectorum) jest to nienaturalny odstęp pomiędzy prawą i lewą stroną mięśnia prostego w stosunku do przedniej ściany brzucha. Podkreślam tu słowo nienaturalny, ponieważ pewien odstęp, nazwany fizjologicznym, istnieje i dla każdej z nas jest on inny w zależności od szerokości kresy białej, która to z kolei wynika z wieku i płci.

Mięsień prosty brzucha znajduje się w samym jego centrum i dzieli się na dwie części, połączone kresą białą. Kresę białą stanowi mocne pasmo włókniste o długości około 33 cm i szerokości co najmniej 10 mm, biegnące pośrodkowo od wyrostka mieczykowatego (najniżej położona z trzech kości tworzących mostek człowieka) do spojenia łonowego. Mięśnie przylegają do siebie właśnie wzdłuż kresy białej - taka jest norma. Jednak w okresie ciąży, najczęściej w ostatnim trymestrze, kresa biała może ulec zwiotczeniu i poszerzeniu pod wpływem zwiększonego wydzielania hormonów – relaksyny i elastyny – które zmiękczają tkankę łączną. Po porodzie nie zawsze dochodzi do samoistnego powrotu mięśni prostych do prawidłowego położenia. W takim przypadku rozpoznaje się rozstęp (rozejście) mięśni prostych brzucha.

Jak sprawdzić czy mamy rozstęp mięśnia prostego brzucha ?

Aby rozpoznać rozstęp mięśni prostych brzucha należy wykonać specjalny test. Połóż się na plecach i zegnij nogi w kolanach. Stopy pozostają na ziemi. Następnie lekko unieś głowę - jak przy robieniu brzuszków. Potem ręką, palcami skierowanymi w dół, dotknij mięśni brzucha od mostka do pępka. Jeśli w brzuchu pojawia wyczujesz "dziurę", możesz w nią włożyć trzy, cztery palce, oznacza to, że cierpisz na rozstęp mięśni prostych brzucha.

Nie tylko kobiety w ciąży narażone są na rozejście mięśni prostego brzucha.

Może ono wystąpić u kobiet, które nigdy nie rodziły, mężczyzn, a nawet dzieci! Spowodowane jest to zwykle czynnikami genetycznymi, zbyt intensywnymi ćwiczeniami mięśni brzucha (nadmierne ciśnienie w jamie brzucha) i często pojawia się u dzieci urodzonych przedwcześnie.

Z rozstępem mięśni prostych brzucha należy się udać do fizjoterapeuty zajmującego się rehabilitacją kobiet w ciąży i po porodzie.W przypadku stwierdzenia rozejścia się mięśni prostych brzucha w ciąży lub po porodzie zaleca się ograniczenie czynności angażujących tłocznię brzuszną, takich jak podnoszenie cięższych przedmiotów.

Leczenie.

Ćwiczenia mogą być wprowadzane po zakończeniu okresu połogowego ponieważ przed jego ukończeniem nie należy wykonywać obciążających ćwiczeń fizycznych.Ważny jest także prawidłowy sposób wstawania z łóżka (z leżenia bokiem) czy zgięcie stawów kolanowych i biodrowych zamiast zginania tułowia podczas innych codziennych czynności.W leczeniu rozstępu mięśni prostych brzucha można zastosować odpowiednie ćwiczenia. Mogą być one wprowadzane po zakończeniu okresu połogowego ponieważ przed jego ukończeniem nie należy wykonywać obciążających ćwiczeń fizycznych. Po porodzie fizjologicznym lub cięciu cesarskim odpowiednie ćwiczenia są zalecane od 3 doby 5 razy dziennie po 10 powtórzeń w serii. Należy je stosować do momentu zmniejszenia się rozstępu do ok. 1-2 cm. Można wtedy ostrożnie rozpocząć odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, testując często szerokość kresy białej.

Niektóre opinie

Moich Pacjentów

Zapoznaj się z tym co piszą o mnie moi pacjenci w sieci lub serwisach społecznościowych!

fizjoterapia Warszawa Targówek Marta Sasin

Marta Sasin (Wenta)

Kilka słów o mnie

Licencjonowana Fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem (AWF w Warszawie, Wojskowy Instytut Medyczny przy ulicy Szaserów, Centrum Kompleksowej Rehabilitacji - Konstancin).

Wiem, że kluczem do udanej terapii jest zrozumienie potrzeb Pacjenta i jego motywacja. Indywidualność w podejściu i empatia w kontakcie z Pacjentem pozwalają mi te potrzeby zrozumieć.

A motywacja? Ja ją mam! a Ty?  Skoro już tu jesteś i to czytasz, to pierwszy krok za Tobą :).

  Uwierz mi, zabiegi fizjoterapeutyczne to impuls do zmian na lepsze.