• Pon - Pt. 10:00 - 21:00
  • ul. Krzywińska 14/ u2, Warszawa

Metoda McKenziego

Metoda ta jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną pozwalającą na szybką ocenę, czy powstawanie bólu u pacjentów ma tło mechaniczne. Wiele dowodów wskazuje na to, że większość zespołów bólowych kręgosłupa wynika z przyczyn mechanicznych, np. w sytuacji długotrwałego statycznego przeciążenia kręgosłupa pozycjami ekstremalnymi, bądź nagłego przeciążenia kręgosłupa przy wykonywaniu dynamicznego ruchu.

Przed podjęciem leczenia u pacjenta przeprowadzane jest badanie funkcjonalne, które w głównej mierze polega na wykonaniu testu powtarzanymi ruchami w odpowiednich kierunkach. Wykonywane przez pacjenta zaleconych ruchów w różnych pozycjach, z jednoczesnym relacjonowaniem fizjoterapeucie zmian natężenia i lokalizacji bólu pozwala na dobranie tylko jednego ćwiczenia, w jednym ściśle określonym kierunku. Jeżeli schorzenie ma charakter mechaniczny, istnieje potencjalnie tylko jeden kierunek ruchu generujący poprawę. Pozostałe kierunki są mechanicznie obojętne, a czasami mogą być wręcz szkodliwe.

Topografia objawów w zespołach bólowych kręgosłupa może być bardzo zróżnicowana.

W zależności od odcinka kręgosłupa - może obejmować głowę, bark, ramię, dłoń, palce albo też promieniować do pośladka, uda, podudzia, a nawet stopy.W metodzie tej duży nacisk kładzie się także na profilaktykę i edukację pacjenta, mającą na celu zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby

Metoda McKenzie rozróżnia trzy zespoły bólowe kręgosłupa pochodzenia mechanicznego:

  • zespół posturalny
  • dysfunkcyjny
  • zespół zaburzeń strukturalnych.

Dla każdego z tych zespołów są przewidziane odpowiednie programy lecznicze.

Niektóre opinie

Moich Pacjentów

Zapoznaj się z tym co piszą o mnie moi pacjenci w sieci lub serwisach społecznościowych!

fizjoterapia Warszawa Targówek Marta Sasin

Marta Sasin (Wenta)

Kilka słów o mnie

Licencjonowana Fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem (AWF w Warszawie, Wojskowy Instytut Medyczny przy ulicy Szaserów, Centrum Kompleksowej Rehabilitacji - Konstancin).

Wiem, że kluczem do udanej terapii jest zrozumienie potrzeb Pacjenta i jego motywacja.

Indywidualność w podejściu i empatia w kontakcie z Pacjentem pozwalają mi te potrzeby zrozumieć. A motywacja? Ja ją mam! a Ty?  Skoro już tu jesteś i to czytasz, to pierwszy krok za Tobą :).

Uwierz mi, zabiegi fizjoterapeutyczne to impuls do zmian na lepsze.